Sadzonki truskawek i malin

Tomasz Kącki
Gospodarstwo Rolne Kwalifikowana
Szkółka Roślin Jagodowych
tel. 697-812-580

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem sadzonek truskawek firmy Geoplant Vivai. W naszej ofercie pojawiły się odmiany Alba*i Roxana*.

Opis odmian sadzonek truskawek dostępnych w Szkółce Kąccy

 1. ALBA,
 2. ROKSANA,
 3. GRANDAROSA,
 4. PALADYN,
 5. HOKENT,
 6. FILUT,
 7. PANON,
 8. HONEOYE,
 9. ELSANTA,
 10. DUKAT,
 11. ELKAT,
 12. POLKA,
 13. SENGA SENGANA,
 14. KENT,
 15. MARKAT,
 16. MARDUK

Opis odmian sadzonek truskawek niedostępnych w Szkółce Kąccy

 1. KAMA
 2. ELSARIUSZ,
 3. ANANASOWA
 4. REDGAUNTLED
 5. DANIA
 6. BOUNTY
 7. SEAL
 8. BOGOTA
 9. SELVA
 10. ROSIE
 11. ELIANNY
 12. KIMBERLY
 13. DARSELECT
 14. MARYLIN
 15. SEGAL
 16. ONEBOR=MARMOLADA
 17. SENGA SENGANA
 18. PEGASUS
 19. FLORENCE
 20. ALFA

OPIS ODMIAN SADZONEK TRUSKAWEK DOSTĘPNYCH W SZKÓŁCE KĄCCY

*- odmiany licencyjne, do których rozmnażania wymagana jest pisemna zgoda właściciela odmiany. Pełny wykaz odmian truskawek, które SA opatentowane i ich rozmnażanie na sprzedaż oraz własne potrzeby, bez zezwolenia właściciela jest zabronione, znajduje się na stronie Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (The Community Plant Variety Office – CPVO, www.cpvo.europa.eu/main/en) lub w Krajowym Rejestrze Odmian (COBORU)

ALBA *

Pochodzenie: Odmiana New Fruits wyselekcjonowana w Cesenie (Włochy).
Roślina o niewielkich wymaganiach środowiskowych, żywotna, bardzo wydajna, odporna na niskie, zimowe temperatury.
Owoce: Duży i jednolity o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i błyszczącym czerwonym kolorze, kształt stożkowo – podłużny, charakteryzujący się zwartą konsystencją miąższu i zadowalającymi właściwościami organoleptycznymi, jak również znakomitą trwałością.
Okres zbiorów: Bardzo wczesny.
Zastosowanie: Odmiana bardzo rozpowszechniona zarówno w uprawie pod osłonami, jak i w uprawie polowej; daje znakomite rezultaty tak w przypadku sadzonek frigo, jak i sadzonek świeżych oraz sadzonek doniczkowanych zielonych.
Atuty: Wczesne owocowanie, gwarancja bardzo wysokich plonów, owoce bardzo atrakcyjne, wysoka wydajność, owoce o dużych rozmiarach aż do końca okresu zbiorów, znakomite właściwości handlowe owoców (trwałość). Odmiana odporna na choroby systemu korzeniowego.
Słabe strony:/ Roślina wrażliwa na grzyby rodzaju gnomonia i charakteryzująca się lekką podatnością na mączniaka i antraknozę.
Obszar uprawy: Odmiana przystosowana do klimatu kontynentalnego.

Roxana *

Odmiana: New Fruits (Włochy).
Roślina o niewielkich wymaganiach środowiskowych, bardzo silna, bardzo wydajna, odporna na niskie, zimowe temperatury.
Owoc: bardzo duży o bardzo atrakcyjnym wyglądzie, kształt stożkowo-podłużny, średnio twardej konsystencji, o czerwonym kolorze z połyskiem i dobrych właściwościach handlowych.
Okres zbioru: 10 dni po odmianie Alba.
Zastosowanie: nadaje się zarówno do uprawy pod osłonami jak i uprawy polowej. Doskonała również do uprawy bezglebowej. Atuty: gwarancja bardzo wysokich plonów, piękne bardzo duże owoce, wysoka wydajność, dobre właściwości handlowe owoców. Odmiana odporna na choroby systemu korzeniowego oraz na mączniaka.
Słabe strony: charakteryzuje się lekką podatnością na antraknozę.

ELSARIUSZ *


Klon o numerze hodowlanym K-9514-03
Rodowód: 'Elsanta' x 'Syriusz'
Twórcy oferty wdrożeniowej: Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych  - Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Autorzy odmiany: mgr Agnieszka Masny prof. dr hab. Edward Żurawicz.
Wprowadzenie do produkcji oryginalnej odmiany truskawki 'ELSARIUSZ' hodowli ISK. Charakterystyka odmiany: Rośliny: wzrost roślin umiarkowanie silny, pokrój średnio zwarty, kulistospłaszczony, ulistnienie obfite. Liście intensywnie zielone, o średnio silnym połysku, mocno wklęsłe do lekko wklęsłych. Rozłogi średnio liczne, słabo lub średnio owłosione, o średnio silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany dorastają do powierzchni liści. Kwitnienie obfite. Kwiaty średnie do dużych, obupłciowe, o kielichu mniejszym od korony i nakładających się płatkach korony.
Owoce: duże lub bardzo duże, szeroko stożkowate lub sercowate, intensywnie czerwone, o nieco jaśniejszym wierzchołku, o średnio silnym połysku, bardzo jędrne, o lekko zagłębionych orzeszkach. Miąższ ciemnoczerwony, komora powietrzna bardzo słabo wyraźna; kielich na poziomie owocu, nieco mniejszy od owocu, z odchylonymi działkami kielicha, trudno oddzielający się od owocu.
Inne właściwości: odmiana późna, odznaczająca się bardzo obfitym plonowaniem. Owoce są mało podatne na szarą pleśń, zaś rośliny mało wrażliwe na białą i czerwoną plamistość liści, ale średnio podatne na mączniaka prawdziwego truskawki. Rośliny są dostatecznie wytrzymałe na przemarzanie.
Pobierz ofertę wdrożeniową z dokładnym opisem odmiany i zdjęciami


GRANDAROSA *


Rodowód: "Granda" x "Camasora".
Truskawka średnio - wczesna, cechuje ją obfite plonowanie. Mało podatna na szarą pleśń. Rośliny natomiast są mało podatne na białą plamistość liści i mączniaka prawdziwego truskawki. Natomiast umiarkowanie podatne na czerwoną plamistość liści i werticiliozę.
Rozłogi liczne, słabo owłosione o słabym zabarwieniu antocyjanowym. Owoce natomiast duże, stożkowate, pomarańczowoczerwone. Miąższ jasnoczerwony, komora powietrzna średniej wielkości. Polecana jest do uprawy na plantacjach oraz ogródkach przydomowych Oferta wdrożeniowa odmiany Grandarosa

PALADYN *


Krzyżówka ‘Pandora’ x ‘Marmolada’.
Odmiana późna o obfitym plonowaniu. Owoce zawierają dużo witaminy C. Mało podatne na szarą pleśń. Polecamy do uprawy towarowej, jak i przydomowej.
Dokładne informacje w ofercie wdrożeniowej PALADYN

HOKENT *


Odmiana wczesna, tradycyjnie owocująca. Rośliny o średnio zwartym, kulistym, spłaszczonym pokroju i średnim wzroście. Rozłogi średnio liczne lub liczne. Owoce średnie do dużych, podwójnie stożkowate, czerwone, równomiernie wybarwione, o silnym połysku, jędrne, o zagłębionych orzeszkach. Miąższ czerwony, komora powietrzna mała, kielich nieco większy od owocu, wystający ponad niego, trudno od niego odchodzący. Plenność średnia. Bardzo duży udział plonu handlowego w plonie ogólnym. Cechuje się dość dużą odpornością owoców na szarą pleśń oraz lekką podatnością roślin na mączniaka prawdziwego truskawki i białą plamistość liści. Autorzy odmiany :mgr Agnieszka Masny prof. dr hab. Edward Żurawicz.

HONEOYE

Odmiana bardzo wczesna, dobra do przyspieszania owocowania. Czołowa odmiana wśród wczesnych odmian deserowych. Owoce atrakcyjne, stożkowate, czerwone a później ciemnoczerwone, błyszczące, wyrównane, aromatyczne. Honeoye daje dość wysoki plon, w tym wysoki procent owoców w pierwszym wyborze. Owoce przeciętnej wielkości, bardzo dobrze się przechowują w transporcie. Nie wymarza - bardzo odporna na polskie warunki klimatyczne. Wskazuje tendencję do jednoczesnego dojrzewania dużej liczby owoców (tzw. dojrzewanie skoncentrowane). Wrażliwa na choroby odglebowe, niewrażliwa na gnicie owoców (m. in. na szarą pleśń). Pozytywnie reaguje na zaprawianie sadzonek przed posadzeniem i podlewaniem środkiem grzybobójczym np. Aliette.


ELSANTA


Odmiana wczesna, bardzo popularna w Europie, wydajna. Owoce smaczne, bardzo duże, wyrównane, żywo-czerwone, z silnym połyskiem, odporne na szarą pleśń. Owoce wyjątkowo twarde, jędrne, bardzo dobrze znoszą trudy długiego transportu. Odmiana deserowa, idealna do dużych sieci sklepowych. Odmiana "kapryśna" i wrażliwa na choroby systemu korzeniowego (objaw - więdnięcie liści), dlatego wymaga uprawy na glebie nowej, gdzie wcześniej nie rosły truskawki, pomidory i ziemniaki. W czasie ostrych bezśnieżnych zim może wymarzać - okrywać słoma lub agrowłókniną. Nadaje się do uprawy tradycyjnej w polu, przyspieszonej w gruncie i pod osłonami. Wymaga ochrony przed chorobami odglebowymi (Verticilium) - zaprawianie i podlewanie preparatami grzybobójczymi np. Aliette.

DUKAT


Stara odmiana o średniopóźnej porze dojrzewania. Bardzo plenna. Owoce duże, jędrne, ciemnoczerwone, błyszczące.

KENT


Odmiana kanadyjska, deserowa, wczesna. Wyróżnia się wysoką plennością i atrakcyjnymi, dużymi, błyszczącymi owocami (owoce mniej regularne i mniej kształtne jak u Elsanty). Owoce bardzo smaczne, jasnoczerwone, dobrze znoszące długi transport. W sprzyjających warunkach odmiana ma tendencję do powtórnego owocowania jesienią, ale owoce nie są zbyt atrakcyjne. Nie wymarza. Nadaje się do uprawy polowej oraz przyspieszonej w gruncie i pod osłonami. Bardzo odporna na szarą pleśń, mało podatna na choroby korzeniowe. Doskonała w uprawie dla amatorów jak i na duże plantacje.


ELKAT *


Odmiana coraz bardziej popularna, krzyżówka odmian ELSANTA i DUKAT. Odmiana średnio- wczesna, bardzo smaczna. Nadaje się do uprawy sterowanej zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Rośnie silnie, wytwarza dużo rozłogów. Owoce średniej wielkości i duże, intensywnie czerwone na całej powierzchni. Elkat daje bardzo wysokie plony sięgające w uprawach towarowych 18 ton z 1 ha . Odmiana mało podatna na szarą pleśń i całkowicie odporna na choroby liści truskawek. Bardzo plenna, mrozoodporna i mało podatna na choroby korzeniowe. Doskonała na plantacje i działki. Dobrze znosi transport, ładnie się przechowuje w pojemnikach.

POLKA


Odmiana średniopóźna. Pokrojem i owocami zbliżona do Sengi Sengany ale odporniejsza. Owoce duże, wyrównane, ciemnoczerwona. Jedna z najsmaczniejszych odmian. Plenna. Odporna na mróz. Mniej wrażliwa na szarą pleśń niż Senga Sengana. Owoce deserowe i przerobowe, nadające się do przetwórstwa i mrożenia. Czołowa deserowa i przerobowa odmiana uprawiana w klimacie o ostrych zimach (Skandynawia). W Polsce w coraz większym stopniu uprawiana zamiast Sengi Sengany. Polecana do upraw proekologicznych.

SENGA SENGANA


Odmiana pochodzenia niemieckiego o średnio późnej porze owocowania. Świetna do konsumpcji w stanie świeżym (owoce deserowe), doskonała na mrożonki i przetwory. Nadal podstawowa odmiana przemysłowa w Polsce o wysokiej wydajności. Pierwsze owoce duże, później mniejsze. Owoce duże o barwie skórki intensywnie czerwonej do ciemnoczerwonej wyrównanej na całej powierzchni. Miąższ intensywnie czerwony, równomiernie wybarwiony, bardzo aromatyczny i smaczny szypułka bardzo łatwo oddziela się od owocu. Owoce źle znoszą długi transport, są mało odporne na szarą pleśń wymagając starannej ochrony.
Rośliny podatne na białą plamistość liści, porażana przez roztocza truskawkowego (przy dużym zagęszczeniu roślin a rośnie silnie). Rośliny bardzo odporne na choroby systemu korzeniowego (Verticillium) i nicienie glebowe, wytrzymałe na mrozy i suszę.

FILUT *


(Klon o numerze hodowlanym K-9409-02)
Rodowód: ‘Syriusz’ x ‘Vicoda’
Innowacyjność wdrożeniowa – efekty gospodarcze i społeczne. Odmiana ‘Filut’ jest nową odmianą deserową, cenną zwłaszcza z uwagi na późną porę dojrzewania, atrakcyjny wygląd owoców i bardzo obfite plonowanie. Polecana jest zarówno do uprawy na plantacjach towarowych, jak i w ogrodach przydomowych.
Opis morfologiczny: wzrost roślin średnio silny do silnego, pokrój średnio zwarty do zwartego, kulisto-spłaszczony, ulistnienie dość obfite. Liście ciemnozielone, o średnio silnym lub silnym połysku, lekko wklęsłe. Rozłogi liczne, słabo lub średnio silnie owłosione, o średnio silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany są ukryte pod powierzchnią liści. Kwitnienie dość obfite. Kwiaty duże, obupłciowe, o kielichu tej samej wielkości co korona i nakładających się płatkach korony. Owoce duże, sercowate, pomarańczowo-czerwone, nieco nierównomiernie wybarwione, o średnio silnym połysku, średnio jędrne, o orzeszkach częściowo zagłębionych. Miąższ barwy jasnoczerwonej, komora powietrzna średniej wielkości; kielich umieszczony na poziomie owocu, o średnicy nieco mniejszej od owocu, z odchylonymi działkami kielicha, łatwo oddzielający się od owocu. Inne właściwości: odmiana dojrzewa późno i odznacza się bardzo obfitym plonowaniem. Owoce są mało podatne na szarą pleśń, zaś rośliny odporne na mączniaka prawdziwego truskawki, mało podatne na białą plamistość liści i średnio podatne na czerwoną plamistość liści. Rośliny wykazują wysoką wytrzymałość na przemarzanie.
‘FILUT’ – oryginalna odmiana truskawki hodowli Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Odmiana ‘Filut’ w dniu 02.02.2007 roku została wpisana do krajowego Rejestru Odmian COBORU. Twórcy oferty wdrożeniowej: Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych Zakład Planowania Naukowego. Autorzy odmiany :mgr Agnieszka Masny prof. dr hab. Edward Żurawicz.

PANON *


(Klon o numerze hodowlanym K-9524-05)
Rodowód: ‘Pandora’ x ‘Onebor’
Innowacyjność wdrożeniowa – efekty gospodarcze i społeczne. Odmiana ‘Panon’ jest nową odmianą deserową, cenną zwłaszcza z uwagi na późną porę dojrzewania i wysoką jakość owoców. Do obfitego plonowania wymaga zapylacza. Polecana jest zarówno do uprawy na plantacjach towarowych, jak i w ogrodach przydomowych i działkowych.
Charakterystyka odmiany: Rośliny: wzrost roślin umiarkowanie silny do silnego, pokrój średnio zwarty, kulisto-spłaszczony, ulistnienie obfite. Liście intensywnie zielone, o średnio silnym połysku, mocno wklęsłe do lekko wklęsłych. Rozłogi średnio liczne, słabo lub średnio owłosione, o słabym lub średnio silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany są ukryte pod powierzchnią liści. Kwitnienie obfite. Kwiaty duże, męskosterylne, o kielichu większym od korony i nakładających się płatkach korony.
Owoce: duże, sercowate i kulistostożkowate, pomarańczowo-czerwone, o nieco jaśniejszym wierzchołku, o silnym połysku, jędrne, o zagłębionych orzeszkach. Miąższ barwy intensywnie czerwonej, komora powietrzna bardzo słabo wyraźna; kielich zagłębiony, tej samej wielkości co owoc, z odchylonymi działkami kielicha, dość łatwo oddzielający się od owocu. Inne właściwości: odmiana późna, odznaczająca się bardzo obfitym plonowaniem. Owoce są mało podatne na szarą pleśń, zaś rośliny mało wrażliwe na mączniaka prawdziwego truskawki i białą plamistość liści oraz wertycyliozę, ale średnio podatne na czerwoną plamistość liści. Rośliny są wytrzymałe na przemarzanie.
PANON – oryginalna odmiana truskawki hodowli Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Odmiana ‘Panon’ w dniu 11 lutego 2008 roku została wpisana do krajowego rejestru. Twórcy oferty wdrożeniowej: Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych Zakład Planowania Naukowego. Autorzy odmiany :mgr Agnieszka Masny prof. dr hab. Edward Żurawicz.


MARKAT 

(Klon o numerze hodowlanym K-97076-01) .
Rodowód: ‘Onebor®Marmolada’ x ‘Dukat’. Odmiana ‘Markat’ w dniu 2 lutego 2010 roku została wpisana do krajowego rejestru odmian oraz Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa.
Charakterystyka odmiany - rośliny: wzrost roślin umiarkowanie silny do silnego, pokrój średnio zwarty, kulisto-spłaszczony, ulistnienie obfite. Liście intensywnie zielone, o średnio silnym połysku, lekko wklęsłe do płaskich. Rozłogi średnio liczne, słabo lub średnio owłosione, o silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany są ukryte pod powierzchnią liści. Kwitnienie obfite. Kwiaty duże, obupłciowe, o kielichu tej samej wielkości co korona i nakładających się płatkach korony. Owoce: duże, stożkowate lub cylindryczne, intensywnie czerwone, o nieco jaśniejszym wierzchołku, o dość silnym połysku, jędrne, o lekko zagłębionych orzeszkach. Miąższ barwy intensywnie czerwonej, komora powietrzna słabo wyraźna; kielich zagłębiony, tej samej wielkości co owoc, z odchylonymi działkami kielicha, dość silnie przylegający do owocu. Inne właściwości: odmiana średnio wczesna,  odznaczająca się obfitym plonowaniem. Owoce są mało podatne na szarą pleśń, zaś rośliny są odporne na białą plamistość liści, mało wrażliwe na czerwoną plamistość liści i mączniaka prawdziwego truskawki. Rośliny są wytrzymałe na przemarzanie.
Twórcy oferty wdrożeniowej: Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych Autorzy odmiany:
dr Agnieszka Masny i prof. dr hab. Edward Żurawicz.

MARDUK

(Klon o numerze hodowlanym K-9620-12).
Rodowód: ‘Onebor®Marmolada’ x ‘Dukat’. Odmiana ‘Marduk’ w dniu 23 stycznia 2009 roku została wpisana do krajowego rejestru odmian, zaś 26 stycznia 2009 roku do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa.
Charakterystyka odmiany:
Rośliny: wzrost roślin umiarkowanie silny do silnego, pokrój zwarty, kulisto-spłaszczony, ulistnienie obfite. Liście ciemnozielone, o słabym połysku, lekko wklęsłe do płaskich. Rozłogi średnio liczne, średnio owłosione, o średnio silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany są ukryte pod powierzchnią liści. Kwitnienie obfite. Kwiaty duże, obupłciowe, o kielichu mniejszym od korony i nakładających się płatkach korony.
Owoce: duże i średniej wielkości, szerokostożkowate lub sercowate, intensywnie czerwone, o nieco jaśniejszym wierzchołku, o umiarkowanie silnym połysku, dość jędrne, o lekko zagłębionych orzeszkach. Miąższ barwy intensywnie czerwonej, soczysty, aromatyczny, smaczny. Komora powietrzna słabo wyraźna; kielich na poziomie owocu, nieco mniejszy od owocu, z odchylonymi działkami kielicha, umiarkowanie łatwo oddzielający się od owocu.
Inne właściwości: odmiana średnio wczesna, odznaczająca się bardzo obfitym plonowaniem. Owoce są umiarkowanie podatne na szarą pleśń. Rośliny są mało wrażliwe na białą plamistość liści, średnio podatne na czerwoną plamistość liści i dość podatne na mączniaka prawdziwego truskawki. Rośliny są wytrzymałe na przemarzanie.
Twórcy oferty wdrożeniowej: Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych – Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.  Autorzy odmiany: dr Agnieszka Masny i prof. dr hab. Edward Żurawicz.

OPIS INNYCH ODMIAN SADZONEK TRUSKAWEK NIEDOSTĘPNYCH W SZKÓŁCE KĄCCY

ROSIE

Angielska odmiana deserowa. Owocuje bardzo wcześnie. Przydatna do uprawy sterowanej pod osłonami niskimi. Bardzo wydajna. Owoce koloru czerwonego z silnym połyskiem, dość duże o regularnym kształcie. Owoce jędrne, soczyste, smaczne, dobrze znoszą transport. Rośliny wrażliwe na mączniaka prawdziwego truskawki oraz na wertycyliozę.

ELIANNY


Odmiana wyhodowana w Wielkiej Brytanii. Bardzo ciekawa odmiana deserowa, o jędrnym owocu nadającym się do długiego przechowywania i transportu. Duże, słodkie i soczyste owoce o ładnym połysku. Kolor jasnoczerwony, owoce szeroko stożkowe. W naszych obserwacjach dobrze owocowała zarówno na glebie zasobnej w próchnicę i wilgoć jaki na słabszych glebach. Dość odporna na choroby truskawek, mało podatna na szarą pleśń. Dojrzewa kilka dni przed Elsantą (3-4 dni).

KIMBERLY


Odmiana holenderska, krzyżówka Gorella x Handler. Również ciekawa odmiana deserowa owocująca około 5 dni przed Elsantą. Bardzo dobrze reaguje na przyspieszania owocowania. Dzięki tworzeniu nielicznych ale silnych sadzonek dobrze nadaje się również do uprawy z sadzonek frigo. W naszym gospodarstwie dobrze znosiła niskie temperatury, nawet bez okrywania ich na zimę. Odporna na choroby truskawki z tym, że sadzonki warto zaprawiać przed sadzeniem na choroby korzeniowe. Owoce bardzo duże, smaczne, o jasnoczerwonej barwie i średniej jędrności.

DARSELECT


Odmiana francuska, deserowa, krzyżówka PARKER x ELSANTA. Odmiana o średniowczesnej porze owocowania. Owoce bardzo duże, stożkowe, twarde, dobrze nadają się do transportu. Owoce jędrne, w kolorze od jasnopomorańczowych do ceglastoczerwonych, z nieco jaśniejszym wierzchołkiem. Odmiana bardzo smaczna i aromatyczna. Plenna, plonuje podobnie jak Elsanta ma jednak bardzo duży wybór owoców pierwszej jakości. Wzrost rośliny bardzo silny, pokój średnio zwarty, wzniesiony, nie utrudnia zbiorów. Wytwarza niezbyt dużo rozłogów i sadzonek, które są bardzo dobrej jakości nadaje się zarówno do przyspieszania zbiorów jak i ich opóźniania (sadzonki frigo). Podatna na mączniaka prawdziwego truskawki, który poraża zazwyczaj liście. Mało podatna na plamistość liści. Bardziej odporna na choroby systemu korzeniowego niż Elsanta. W naszych warunkach mało odporna na mróz - korzystne przykrywanie na zimę.

MARYLIN


Polska odmiana, krzyżówka Elsanty i Marmolady. Pora owocowania wczesna. Ciekawa odmiana, warta do upowszechniania w uprawie. W porównaniu do odmian wyjściowych odznacza się zwiększoną odpornością n a patogeny doglebowe, szarą pleśń mączniaka oraz niską temperaturę. Na wzniesionych kwiatostanach wyrastających ponad liście tworzą się jasnoczerwone do intensywnie czerwonych, duże, błyszczące, atrakcyjne owoce. Owoce jędrne, dobrze znoszą transport. Odmiana średnioplenna. Bardzo pozytywnie na wielkość owoców i plon wpływają odpowiednie warunki pogodowe i siedliskowe: wilgotność i zasobność ziemi w wodę oraz bardzo pożądane nawadniane. Wytwarza niezbyt dużo rozłogów.

SEGAL


Odmiana średniopóźna. Plonuje obficie i dobrze radzi sobie w naszym klimacie (zarówno zbyt duże opady, susza jak i silne mrozy). Owoce atrakcyjne, bardzo duże, jędrne i o silnym połysku. Łatwe w transporcie i przechowywaniu, dobrze się prezentują w pojemnikach. Odporna na choroby liści (mączniak, plamistość liści).

ONEBOR = MARMOLADA


Odmiana włoska, o średniej porze dojrzewania, bardzo plenna. Owoce bardzo duże, "grzebieniaste", intensywnie czerwone, jędrne, z połyskiem, miąższ soczysty, aromatyczny, dość smaczny. Odmiana idealna do transportu - owoce bardzo trwałe. Odporna na mróz. Owoce mało porażane przez szarą pleśń. Na liściach może występować mączniak właściwy truskawki. Rośliny są stosunkowo odporne na choroby systemu korzeniowe. Nadaje się zarówno do uprawy polowej jak i pod osłonami. Najlepiej udaje się na lepszych klasach ziemi. Pozytywnie reaguje na nawadnianie w porze owocowania (nie pęka).

PEGASUS


Odmiana późna, deserowa. Owoce bardzo duże, szerokostożkowe, błyszczące, dość odporne na uszkodzenia skórki. Owoce w trakcie owocowania w znikomym stopniu drobnieją. Całkowicie się wybarwiają (nie należy rwać w fazie zielonej końcówki owoca) i nie rozczepiają. Odmiana wykazuje bardzo dobrą odporność na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego, ale jest mniej odporna na mączniaka. Nie wymarza. Zaczyna owocowanie wówczas, kiedy u większości zbliża się ono ku końcowi.

FLORENCE


Nowa o dmiana angielska, bardzo późna. Przydatna do uprawy ekologicznej ponieważ jest odporna na choroby liści i korzeni, dość odporna na szarą pleśń a owocostany wychodzą poza pokrój liści. Owoce bardzo duże, jędrne, atrakcyjne w wyglądzie i bardzo smaczne, dobrze znoszą transport. Wysoka plenność, wyrównane owoce o barwie ciemnoczerwonej do bordowej o matowym połysku. Średnio wytrzymała na mróz.

ALFA


Nowa odmiana truskawek, krzyżówka Pandory i Marmolady, o bardzo późnej porze dojrzewania. Owocuje jako jedna z ostatnich pod koniec czerwca. Odporna na choroby korzeniowe i choroby liści. Dość odporna na szarą pleśń. Owoce bardzo duże, atrakcyjne, z połyskiem, dobrze się sprzedają. Jak większość odmian późnych tworzy niskie, krępe krzewy. Ze względu na późne kwitnienie rzadko uszkadzane kwiaty przez przymrozki.

BOGOTA


Odmiana bardzo późna. Owocuje jako jedna z ostatnich truskawek. Odmiana deserowa, głównie amatorska. Owoce bardzo duże jasnoczowoczerwone, o dość delikatnej skórce. Smak bardzo dobry. Bardzo plenna. Nie wymarza - odporna na mróz. Mniej wrażliwa na szarą pleśń niż Senga Sengana. Mało podatna na choroby korzeniowe. Wrażliwa na działanie herbicydów (opryski przeciwko innym roślinom). Bardzo dobrze sprzedaje się w końcowym okresie zbiorów truskawek, kiedy na rynku nie ma już ładnych owoców.

KAMA


Krzyżówka "Senga Sengana" x "Cavalier". Jedna z najwcześniejszych odmian. Roślina rośnie średnio silnie, pokrój kulisty, zwarty, liczne rozłogi. Owoc średniej wielkości, drobnieje po kilku zbiorach, ciemnoczerwony. Bardzo plenna truskawka, o wyśmienitym smaku. Odporna na choroby korzeniowe, mało podatna na mączniaka. Podatna na szarą pleśń.

DANIA


Odmiana o średniopóźnej porze owocowania. Owoce duże i średniej wielkości, żywoczerwone, smaczne. Dość odporna na choroby truskawek ale dość wrażliwa na pleśń. Może wymarzać.

BOUNTY


Odmiana o średniopóźnej porze owocowania. Owoce duże, ciemnoczerwone, smaczne. Rośliny dość odporne na mróz ale podatne na choroby korzeniowe.

SEAL


Odmiana o średniej porze owocowania. Odporna na choroby korzeniowe, choroby liści, średnio wrażliwa na pleśń. Owoce ciemnoczerwone, nieco kuliste, dość miękkie, bardzo smaczne. Odmiana plenna.

BOGOTA


Odmiana bardzo późna. Owocuje jako jedna z ostatnich truskawek. Odmiana deserowa, głównie amatorska. Owoce bardzo duże jasnoczowoczerwone, o dość delikatnej skórce. Smak bardzo dobry. Bardzo plenna. Nie wymarza - odporna na mróz. Mniej wrażliwa na szarą pleśń niż Senga Sengana. Mało podatna na choroby korzeniowe. Wrażliwa na działanie herbicydów (opryski przeciwko innym roślinom). Bardzo dobrze sprzedaje się w końcowym okresie zbiorów truskawek, kiedy na rynku nie ma już ładnych owoców.

ODMIANY POWTARZAJĄCE

SELVA


Truskawka powtarzająca owocowanie (czerwiec a później siepień do przymrozków). Odznacza się umiarkowanie silnym wzrostem roślin, które mają dość luźny pokrój. Wydaje podobnej wielkości plon w okresie wiosennym, jak i w okresie letnio - jesiennym. Jej owoce są bardzo atrakcyjne, letnio - jesienne plonowanie może być wydatnie zwiększone i przyspieszone wskutek usunięcia kwiatów w okresie wiosennym. Owoce są duże, niektóre nawet bardzo duże, niezbyt regularne w kształcie. Barwa skórki jasnoczerwona do pomarańczowej, z silnym połyskiem, niekiedy na wierzchołkach owocu jaśniejsza. Smak przeciętny. Dobrze znosi długotrwały transport i przetrzymywanie w warunkach pokojowych. Owoce w niewielkim stopniu porażane szarą pleśnią, rośliny mało podatne na choroby systemu korzeniowego. Łatwo przemarza - zimą należy je okryć słomą lub włókniną. Wymaga dużego nawożenia, wilgotnej gleby i oprysków przeciwko zmiennikom w letnio - jesiennym owocowaniu.