Sadzonki truskawek i malin

Tomasz Kącki
Gospodarstwo Rolne Kwalifikowana
Szkółka Roślin Jagodowych
tel. 697-812-580

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem sadzonek truskawek firmy Geoplant Vivai. W naszej ofercie pojawiły się odmiany Alba*i Roxana*.

Nowe odmiany sadzonek truskawek:

Paladyn | Hokent | Filut | Panon | Markat | Marduk |

Opis odmian sadzonek truskawek

GRANDAROSA, PALADYN, ELSARIUSZ, HOKENT KAMA, FILUT, PANON, HONEOYE, ANANASOWA, REDGAUNTLED, ELSANTA, DUKAT, ELKAT, POLKA, DANIA, BOUNTY, SEAL, SENGA SENGANA, KENT, BOGOTA, SELVA, MARKAT, MARDUK, CRISTINA, SYRIA, SCALA, FragolAurea,


Informacje dodatkowe o sadzonkach truskawek

Sadzonki przed sprzedażą lub wysyłką traktujemy EM – a (efektywne mikroorganizmy aktywne). Wzmacnia to rośliny, ogranicza choroby oraz ułatwia ukorzenianie roślin.

  1. Sadzonki kopane zielone.
    Stanowią większość produkcji. Sprzedaż zazwyczaj rozpoczyna się od 15 września, wiosną – po zakończeniu przymrozków. Najlepszą porą sadzenia jest wczesna jesień. Pakowanie sadzonek - standardowo pęczek po 25 szt. Przy przesyłkach i w odbiorze indywidualnym - zabezpieczenie w postaci opakowania foliowego.
  2. Sadzonki frigo.
    Sadzonki wykopane w okresie spoczynku zimowego i umieszczone w chłodni, w temperaturze nie niższej niż -20oC, nazywa się sadzonkami frigo. Ujemna, ale bliska zera temperatura doskonale „konserwuje” sadzonki i pozwala przechowywać je w tym stanie przez wiele miesięcy. Zaletą sadzonek „frigo” jest możliwość ich sadzenia w dogodnym terminie, zarówno w polu jaki pod osłonami. Dzięki temu owoce można zbierać w okresie , kiedy tradycyjne owocowanie już uległo zakończeniu (lipiec do września/ października). Zazwyczaj od posadzenia roślin do owocowania mijają 2 miesiące. Późne nasadzenia „frigo” (lipiec/sierpień) powodują, że w kolejnym roku możemy uzyskać bardzo wysokie plony. Dodatkowo z sadzonek „frigo” można przygotowywać sadzonki wielkokoronowe. Przy dokładnym ręcznym sadzeniu nie ma konieczności ich podlewania po posadzeniu. Nawet posadzone do gleby o małej wilgotności, przyjmują się zwykle w 100 % i rosną bardzo szybko. Siła wzrostu takich roślin jest wręcz zadziwiająca. Wynika to z faktu, że sadzonki „frigo” po posadzeniu zachowują się tak jak rośliny dopiero rozpoczynające wegetację, ich wzrost i rozwój odbywa się jednak dużo gwałtowniej, bo sprzyja temu dłuższy już dzień i wyższa temperatura niż wczesną wiosną, gdy wegetacja postępuje bardzo powoli. Ponadto nie przechodzą one stresu spowodowanego przesadzeniem, a ponieważ najczęściej są bezlistne, nie przesychają, po posadzeniu zaś nie tracą wody wskutek transpiracji. Przy jednoczesnym sadzeniu sadzonek „frigo” i „zielonych”, rośliny „frigo” szybko „przeganiają” sadzonki „zielone”, które długo jeszcze przechodzą stres związany z fizycznym uszkodzeniem systemu korzeniowego, bezpowrotną utratą części uruchomionych już substancji pokarmowych oraz przesuszeniem.
    Ze względu na dużą żywotność i silny wzrost, w warunkach Polski Centralnej sadzonki „frigo” w polu nie powinny być sadzone później niż na początku sierpnia (w rejonach chłodniejszych nie później niż do końca lipca). Późniejsze sadzenie, w wyniku wyrastania kwiatów i rozłogów z tych sadzonek opóźnia krzewienie się roślin, czyli wyrastanie koron bocznych. Sadzonki „frigo” sadzone w tym samym czasie co „świeże” wytwarzają zazwyczaj mniej koron bocznych. Późniejsze sadzenie sadzonek „frigo” może też być przyczyną gorszego przygotowania się roślin do spoczynku zimowego i w konsekwencji silnego ich przemarznięcia. Przy letnim zakładaniu plantacji sadzonki „frigo” powinny więc być posadzone dużo wcześniej niż „zielone”. Sadzonek „frigo” nie należy używać do późnoletniego zakładania plantacji.
    Uwaga wynikająca z obserwacji: w okresach suszy letniej (czerwiec – sierpień) przy braku opadów, mimo stosowania nawodnienia może okazać się, że zbiory owoców z sadzonek „frigo” mogą być niezadowalające. Może temu zapobiec instalacja zraszająca/zamgławiająca rośliny.

Jeśli mają Państwo pytania na temat sadzonek bądź owoców truskawek, proszę o kontakt mailowy tomasz-kacki@wp.pl lub telefoniczny 0697-812-580.

Opis odmian


ALBA*

Pochodzenie: Odmiana New Fruits wyselekcjonowana w Cesenie (Włochy).

Roślina: O niewielkich wymaganiach środowiskowych, żywotna, bardzo wydajna, odporna na niskie, zimowe temperatury.

Owoce: Duży i jednolity o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i błyszczącym czerwonym kolorze, kształt stożkowo – podłużny, charakteryzujący się zwartą konsystencją miąższu i zadawalającymi właściwościami organoleptycznymi, jak również znakomitą trwałością.

Okres zbiorów: Bardzo wczesny.

Zastosowanie: Odmiana bardzo rozpowszechniona zarówno w uprawie pod osłonami, jak i w uprawie polowej; daje znakomite rezultaty tak w przypadku sadzonek frigo, jak i sadzonek świeżych oraz sadzonek doniczkowanych zielonych.

Atuty: Wczesne owocowanie, gwarancja bardzo wysokich plonów, owoce bardzo atrakcyjne, wysoka wydajność, owoce o dużych rozmiarach aż do końca okresu zbiorów, znakomite właściwości handlowe owoców (trwałość). Odmiana odporna na choroby systemu korzeniowego.

Słabe strony: Roślina wrażliwa na grzyby rodzaju gnomonia i charakteryzująca się lekką podatnością na mączniaka i antraknozę.

Obszar uprawy:

Odmiana przystosowana do klimatu kontynentalnego.

Roxana*

Odmiana: New Fruits (Włochy).

Roślina: o niewielkich wymaganiach środowiskowych, bardzo silna, bardzo wydajna, odporna na niskie, zimowe temperatury.

Owoc: bardzo duży o bardzo atrakcyjnym wyglądzie, kształt stożkowo-podłużny, średnio twardej konsystencji, o czerwonym kolorze z połyskiem i dobrych właściwościach handlowych.

Okres zbioru: 10 dni po odmianie Alba.

Zastosowanie: nadaje się zarówno do uprawy pod osłonami jak i uprawy polowej. Doskonała również do uprawy bezglebowej. Atuty: gwarancja bardzo wysokich plonów, piękne bardzo duże owoce, wysoka wydajność, dobre właściwości handlowe owoców. Odmiana odporna na choroby systemu korzeniowego oraz na mączniaka.

Słabe strony:/ charakteryzuje się lekką podatnością na antraknozę.

ELSARIUSZ

Klon o numerze hodowlanym K-9514-03
Rodowód: Elsanta x Syriusz
Twórcy oferty wdrożeniowej: Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych
Autorzy odmiany: mgr Agnieszka Masny tel. (046) 83 45 273 e-mail: Agnieszka.Masny@insad.pl prof. dr hab. Edward Żurawicz tel. (046) 83 45 425 e-mail: Edward.Zurawicz@insad.pl

Wprowadzenie do produkcji oryginalnej odmiany truskawki ELSARIUSZ hodowli ISK. Charakterystyka odmiany: Rośliny: wzrost roślin umiarkowanie silny, pokrój średnio zwarty, kulistospłaszczony, ulistnienie obfite. Liście intensywnie zielone, o średnio silnym połysku, mocno wklęsłe do lekko wklęsłych. Rozłogi średnio liczne, słabo lub średnio owłosione, o średnio silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany dorastajądo powierzchni liści. Kwitnienie obfite. Kwiaty średnie do dużych, obupłciowe, o kielichu mniejszym od korony i nakładających siępłatkach korony. Owoce: duże lub bardzo duże, szeroko stożkowate lub sercowate, intensywnie czerwone, o nieco jaśniejszym wierzchołku, o średnio silnym połysku, bardzo jędrne, o lekko zagłębionych orzeszkach. Miąższ ciemnoczerwony, komora powietrzna bardzo słabo wyraźna; kielich na poziomie owocu, nieco mniejszy od owocu, z odchylonymi działkami kielicha, trudno oddzielający się od owocu. Inne właściwości: odmiana późna, odznaczająca się bardzo obfitym plonowaniem. Owoce sąmało podatne na szarą pleśń, zaś rośliny mało wrażliwe na białą i czerwoną plamistośćliści, ale średnio podatne na mączniaka prawdziwego truskawki. Rośliny sądostatecznie wytrzymałe na przemarzanie.
Pobierz ofertę wdrożeniową z dokładnym opisem odmiany i zdjęciami

GRANDAROSA

Rodowód: "Granda" x "Camasora". Truskawka średnio - wczesna, cechuje ją obfite plonowanie. Mało podatna na szarą pleśń. Rośliny natomiast są mało podatne na białą plamistość liści i mączniaka prawdziwego truskawki. Natomiast umiarkowanie podatne na czerwoną plamistość liści i werticilioze.

Rozłogi liczne, słabo owłosione o słabym zabarwieniu antocyjanowym. Owoce natomiast duże, stożkowate, pomarańczowoczerwone. Miąższ jasnoczerwony, komora powietrzna średniej wielkości. Polecana jest do uprawy na plantacjach oraz ogródkach przydomowych Oferta wdrożeniowa odmiany Grandarosa

PALADYN

Krzyżówka‘Pandora’ x ‘Marmolada’. Odmiana późna o obfitym plonowaniu. Owoce zawierają dużo witaminy C. Mało podatne na szarą pleśń. Polecamy do uprawy towarowej, jak i przydomowej.

Dokładne informacje w ofercie wdrożeniowej PALADYN

KAMA

Krzyżówka "Senga Sengana" x "Cavalier". Jedna z najwcześniejszych odmian. Roślina rośnie średnio silnie, pokrój kulisty, zwarty, liczne rozłogi. Owoc średniej wielkości, drobnieje po kilku zbiorach, ciemnoczerwony. Bardzo plenna truskawka, o wyśmienitym smaku. Odporna na choroby korzeniowe, mało podatna na mączniaka. Podatna na szarą pleśń.

HOKENT

Odmiana wczesna, tradycyjnie owocująca. Rośliny o średnio zwartym, kulistym, spłaszczonym pokroju i średnim wzroście. Rozłogi średnio liczne lub liczne. Owoce średnie do dużych, podwójnie stożkowate, czerwone, równomiernie wybarwione, o silnym połysku, jędrne, o zagłębionych orzeszkach. Miąższ czerwony, komora powietrzna mała, kielich nieco większy od owocu, wystający ponad niego, trudno od niego odchodzący. Plenność średnia. Bardzo duży udział plonu handlowego w plonie ogólnym. Cechuje się dość dużą odpornością owoców na szarą pleśń oraz lekką podatnością roślin na mączniaka prawdziwego truskawki i białą plamistość liści.

HONEOYE

Odmiana bardzo wczesna, dobra do przyspieszania owocowania. Czołowa odmiana wśród wczesnych odmian deserowych. Owoce atrakcyjne, stożkowate, czerwone a później ciemnoczerwone, błyszczące, wyrównane, aromatyczne. Honeoye daje dość wysoki plon, w tym wysoki procent owoców w pierwszym wyborze. Owoce przeciętnej wielkości, bardzo dobrze się przechowują w transporcie. Nie wymarza - bardzo odporna na polskie warunki klimatyczne. Wskazuje tendencję do jednoczesnego dojrzewania dużej liczby owoców (tzw. dojrzewanie skoncentrowane). Wrażliwa na choroby odglebowe, niewrażliwa na gnicie owoców (m. in. na szarą pleśń). Pozytywnie reaguje na zaprawianie sadzonek przed posadzeniem i podlewaniem środkiem grzybobójczym np. Aliette.

ANANASOWA

Odmiana o wczesnej porze owocowania. Rośnie średnio silnie, wytrzymała na mróz, średnio wrażliwa na choroby. Tworzy liczne rozłogi. Owoce średniej wielkości, czerwone, deserowe. Kielich dość trudno odchodzi od owocu.

REDGAUNTLED

Stara odmiana francuska. Owocowanie wczesne. Owoce duże i bardzo duże . Plenność średnia. Rośnie luźno. Owoce jasnoczerwone, o białawy miąższu, smaczne. Mało odporna na choroby liści ale owoce dość odporne na pleśń.

ELSANTA

Odmiana wczesna, bardzo popularna w Europie, wydajna. Owoce smaczne, bardzo duże, wyrównane, żywoczerwone, z silnym połyskiem, odporne na szarą pleśń. Owoce wyjątkowo twarde, jędrne, bardzo dobrze znoszą trudy długiego transportu. Odmiana deserowa, idealna do dużych sieci sklepowych. Odmiana "kapryśna" i wrażliwa na choroby systemu korzeniowego (objaw - więdnięcie liści), dlatego wymaga uprawy na glebie nowej, gdzie wcześniej nie rosły truskawki, pomidory i ziemniaki. W czasie ostrych bezśnieżnych zim może wymarzać - okrywać słoma lub agrowłókniną. Nadaje się do uprawy tradycyjnej w polu, przyspieszonej w gruncie i pod osłonami. Wymaga ochrony przed chorobami odglebowymi (Verticilium) - zaprawianie i podlewanie preparatami grzybobójczymi np. Aliette.

DUKAT

Stara odmiana o średniopóźnej porze dojrzewania. Bardzo plenna. Owoce duże, jędrne, ciemnoczerwone, błyszczące.

KENT

Odmiana kanadyjska, deserowa, wczesna. Wyróżnia się wysoką plennością i atrakcyjnymi, dużymi, błyszczącymi owocami (owoce mniej regularne i mniej kształtne jak u Elsanty). Owoce bardzo smaczne, jasnoczerwone, dobrze znoszące długi transport. W sprzyjających warunkach odmiana ma tendencję do powtórnego owocowania jesienią, ale owoce nie są zbyt atrakcyjne. Nie wymarza. Nadaje się do uprawy polowej oraz przyspieszonej w gruncie i pod osłonami. Bardzo odporna na szarą pleśń, mało podatna na choroby korzeniowe. Doskonała w uprawie dla amatorów jak i na duże plantacje.

ELKAT

Odmiana coraz bardziej popularna, krzyżówka odmian ELSANTA i DUKAT. Odmiana średnio- wczesna, bardzo smaczna. Nadaje się do uprawy sterowanej zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Rośnie silnie, wytwarza dużo rozłogów. Owoce średniej wielkości i duże, intensywnie czerwone na całej powierzchni. Elkat daje bardzo wysokie plony sięgające w uprawach towarowych 18 ton z 1 ha . Odmiana mało podatna na szarą pleśń i całkowicie odporna na choroby liści truskawek. Bardzo plenna, mrozoodporna i mało podatna na choroby korzeniowe. Doskonała na plantacje i działki. Dobrze znosi transport, ładnie się przechowuje w pojemnikach.

POLKA

Odmiana średniopóźna. Pokrojem i owocami zbliżona do Sengi Sengany ale odporniejsza. Owoce duże, wyrównane, ciemnoczerwona. Jedna z najsmaczniejszych odmian. Plenna. Odporna na mróz. Mniej wrażliwa na szarą pleśń niż Senga Sengana. Owoce deserowe i przerobowe, nadające się do przetwórstwa i mrożenia. Czołowa deserowa i przerobowa odmiana uprawiana w klimacie o ostrych zimach (Skandynawia). W Polsce w coraz większym stopniu uprawiana zamiast Sengi Sengany. Polecana do upraw proekologicznych.

DANIA

Odmiana o średniopóźnej porze owocowania. Owoce duże i średniej wielkości, żywoczerwone, smaczne. Dość odporna na choroby truskawek ale dość wrażliwa na pleśń. Może wymarzać.

BOUNTY

Odmiana o średniopóźnej porze owocowania. Owoce duże, ciemnoczerwone, smaczne. Rośliny dość odporne na mróz ale podatne na choroby korzeniowe.

SEAL

Odmiana o średniej porze owocowania. Odporna na choroby korzeniowe, choroby liści, średnio wrażliwa na pleśń. Owoce ciemnoczerwone, nieco kuliste, dość miękkie, bardzo smaczne. Odmiana plenna.

SENGA SENGANA

Odmiana pochodzenia niemieckiego o średnio późnej porze owocowania. Świetna do konsumpcji w stanie świeżym (owoce deserowe), doskonała na mrożonki i przetwory. Nadal podstawowa odmiana przemysłowa w Polsce o wysokiej wydajności. Pierwsze owoce duże, później mniejsze. Owoce duże o barwie skórki intensywnie czerwonej do ciemnoczerwonej wyrównanej na całej powierzchni. Miąższ intensywnie czerwony, równomiernie wybarwiony, bardzo aromatyczny i smaczny szypułka bardzo łatwo oddziela się od owocu. Owoce źle znoszą długi transport, są mało odporne na szarą pleśń wymagając starannej ochrony.
Rośliny podatne na białą plamistość liści, porażana przez roztocza truskawkowego (przy dużym zagęszczeniu roślin a rośnie silnie). Rośliny bardzo odporne na choroby systemu korzeniowego (Verticillium) i nicienie glebowe, wytrzymałe na mrozy i suszę.

BOGOTA

Odmiana bardzo późna. Owocuje jako jedna z ostatnich truskawek. Odmiana deserowa, głównie amatorska. Owoce bardzo duże jasnoczowoczerwone, o dość delikatnej skórce. Smak bardzo dobry. Bardzo plenna. Nie wymarza - odporna na mróz. Mniej wrażliwa na szarą pleśń niż Senga Sengana. Mało podatna na choroby korzeniowe. Wrażliwa na działanie herbicydów (opryski przeciwko innym roślinom). Bardzo dobrze sprzedaje się w końcowym okresie zbiorów truskawek, kiedy na rynku nie ma już ładnych owoców.

FILUT

(Klon o numerze hodowlanym K-9409-02)
Rodowód: ‘Syriusz’ x ‘Vicoda’
Innowacyjność wdrożeniowa – efekty gospodarcze i społeczne. Odmiana ‘Filut’ jest nową odmianą deserową, cenną zwłaszcza z uwagi na późną porę dojrzewania, atrakcyjny wygląd owoców i bardzo obfite plonowanie. Polecana jest zarówno do uprawy na plantacjach towarowych, jak i w ogrodach przydomowych.

Opis morfologiczny: wzrost roślin średnio silny do silnego, pokrój średnio zwarty do zwartego, kulisto-spłaszczony, ulistnienie dość obfite. Liście ciemnozielone, o średnio silnym lub silnym połysku, lekko wklęsłe. Rozłogi liczne, słabo lub średnio silnie owłosione, o średnio silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany są ukryte pod powierzchnią liści. Kwitnienie dość obfite. Kwiaty duże, obupłciowe, o kielichu tej samej wielkości co korona i nakładających się płatkach korony. Owoce duże, sercowate, pomarańczowo-czerwone, nieco nierównomiernie wybarwione, o średnio silnym połysku, średnio jędrne, o orzeszkach częściowo zagłębionych. Miąższ barwy jasnoczerwonej, komora powietrzna średniej wielkości; kielich umieszczony na poziomie owocu, o średnicy nieco mniejszej od owocu, z odchylonymi działkami kielicha, łatwo oddzielający się od owocu. Inne właściwości: odmiana dojrzewa późno i odznacza się bardzo obfitym plonowaniem. Owoce są mało podatne na szarą pleśń, zaś rośliny odporne na mączniaka prawdziwego truskawki, mało podatne na białą plamistość liści i średnio podatne na czerwoną plamistość liści. Rośliny wykazują wysoką wytrzymałość na przemarzanie.

FILUT’ – oryginalna odmiana truskawki hodowli Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa
Odmiana ‘Filut’ w dniu 02.02.2007 roku została wpisana do krajowego Rejestru Odmian COBORU. Twórcy oferty wdrożeniowej: Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych Zakład Planowania Naukowego. Autorzy odmiany :mgr Agnieszka Masny tel. (046) 83 45 273 e-mail: Agnieszka.Masny@insad.pl prof. dr hab. Edward Żurawicz tel. (046) 83 45 425 e-mail: Edward.Zurawicz@insad.pl
Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa
ul. Pomologiczna 18, 96-100 Skierniewice
tel.:+48-46-833 20 21, fax:+48-46-833 32 28

PANON

(Klon o numerze hodowlanym K-9524-05)
Rodowód: ‘Pandora’ x ‘Onebor’
Innowacyjność wdrożeniowa – efekty gospodarcze i społeczne. Odmiana ‘Panon’ jest nowąodmianą deserową, cenną zwłaszcza z uwagi na późną porę dojrzewania i wysoką jakość owoców. Do obfitego plonowania wymaga zapylacza. Polecana jest zarówno do uprawy na plantacjach towarowych, jak i w ogrodach przydomowych i działkowych.

Charakterystyka odmiany:

Rośliny: wzrost roślin umiarkowanie silny do silnego, pokrój średnio zwarty, kulisto-spłaszczony, ulistnienie obfite. Liście intensywnie zielone, o średnio silnym połysku, mocno wklęsłe do lekko wklęsłych. Rozłogi średnio liczne, słabo lub średnio owłosione, o słabym lub średnio silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany są ukryte pod powierzchnią liści. Kwitnienie obfite. Kwiaty duże, męskosterylne, o kielichu większym od korony i nakładających się płatkach korony. Owoce: duże, sercowate i kulistostożkowate, pomarańczowo-czerwone, o nieco jaśniejszym wierzchołku, o silnym połysku, jędrne, o zagłębionych orzeszkach. Miąższ barwy intensywnie czerwonej, komora powietrzna bardzo słabo wyraźna; kielich zagłębiony, tej samej wielkości co owoc, z odchylonymi działkami kielicha, dość łatwo oddzielający sięod owocu.

Inne właściwości: odmiana późna, odznaczająca się bardzo obfitym plonowaniem. Owoce sąmało podatne na szarą pleśń, zaś rośliny mało wrażliwe na mączniaka prawdziwego truskawki i białąplamistośćliści oraz wertycyliozę, ale średnio podatne na czerwonąplamistośćliści. Rośliny są wytrzymałe na przemarzanie.

PANON – oryginalna odmiana truskawki hodowli Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa
Odmiana Panon w dniu 11 lutego 2008 roku została wpisana do krajowego rejestru. Twórcy oferty wdrożeniowej: Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych Zakład Planowania Naukowego. Autorzy odmiany: mgr Agnieszka Masny tel. (046) 83 45 273 e-mail: Agnieszka.Masny@insad.pl prof. dr hab. Edward Żurawicz tel. (046) 83 45 425 e-mail: Edward.Zurawicz@insad.pl
Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa
ul. Pomologiczna 18, 96-100 Skierniewice
tel.:+48-46-833 20 21, fax:+48-46-833 32 28

CRISTINA

Odmiana wyhodowana na Uniwersytecie w Ankonie we Włoszech w 2010 roku. Charakterystyka:

Roślina odporna na zimowe chłody, dobrze przystosowana do klimatu obszarów północno-środkowej Europy jednocześnie jest odporna na wysokie temperatury i na promienie słoneczne. Roślina ta charakteryzuje się wysoką żywotnością, średnio-wysoką gęstością liści, oraz wysoką wydajnością. Bardzo dobrze przystosowuje się do nie odkażonych gruntów.

Kwitnienie i owocowanie:

Truskawka CristinaFragolAurea ma tendencję do obfitego plonowania. Owoce nie są szczególnie wyróżniane pod względem smaku, ale można je bez problemu przetrzymać na roślinach. Największą zaletą tej nowej odmiany jest na pewno trwałość owoców w obrocie towarowym.

Odmiana późno kwitnąca (około 15 dni po Albie), co skutkuje późnym zbiorem owoców. Owoce: Bardzo duże (28-30g), krótkie, stożkowate. Kolor dość jasny, czerwono-pomarańczowy. Owoce jędrne, skórka delikatna, błyszcząca. Smak 6,5-7 ˚Bx. Cristina ma wysoką tolerancję na typowe choroby dla sadzonek truskawek. Jet tradycyjnie owocującą odmianą truskawki o dużej przydatności do uprawy w nieodkażonej glebie. Sprawdza się w uprawie polowej. Późno dojrzewa, ale jest przy tym bardzo plenna, ma duże, bardzo smaczne i doskonale prezentujące się owoce. Wszystkie te cech sprawiają że Cristina z sukcesem zaczyna zastępować starsze odmiany truskawek.

SYRIA

Charakterystyka: Roślina odznaczająca się dużym wigorem, umiarkowanie wydajna. Preferuje klimat kontynentalny, ma średnią odporność na mróz. Zalecana do uprawy polowej otwartej również w drugim roku uprawy.

Kwitnienie i owocowanie: Odmiana średnio-późna( kwitnie około 5 dni po Albie), zbiór około 6 dni po Albie.

Owoce: Średnio-duże (około 24g) stożkowaty wydłużony kształt, bardzo atrakcyjna, jasnoczerwona skóra i czerwony miąższ. Syria jest bardzo ceniona przez konsumentów dzięki doskonałym cechom organoleptycznym (smak, zapach) 7,5-10 ˚Bx i dzięki długiemu okresowi trwałości.

Truskawka SyriaSyria jest wrażliwa na bakteryjną plamistość liści. Zwarta konsystencja, czerwony miąższ i wysoki i stały stopień Brixa sprawił, że ta odmiana jest szczególnie interesująca dla przemysłu przetwórczego na jogurty i soki owocowe. Po zbiorze sugerowany jest szybki transport. Owoce mają tendencję do ciemnienia po zerwaniu i w transporcie w zbyt wysokiej temperaturze.

SCALA

Odmiana łatwa w uprawie, szybko rośnie przy czym zachowuje niską gęstość plantacji. Dobrze czuje się w uprawie polowej otwartej ale odpowiednia też do uprawy w tunelach.

Roślina o dużej żywotności .

Truskawka ScalaOwoce wydłużone, intensywnie czerwone, miąższ dobrze wybarwiony. Bardzo smaczne, słodkie ( 7,22 ˚Bx). Zachowują wysoką jakość w późnym okresie zbioru. Owoce najlepsze do sprzedaży świeże jako deserowe.

FragolAurea

Charakterystyka: Odmiana o intensywnie zielonych liściach. Rośliny silne, ale dość podatne na pleśń i mączniaka. Wrażliwa na przymrozki poprzez wyniesione kwiatostany ponad liśćmi. Z tego też względu nie nadaje się do uprawy przyspieszanej pod folią lub agrowłókniną.

Kwitnienie i owocowanie: Wczesne ale okres owocowania jest dłuższy od pozostałych wczesnych odmian.

Owoce:  Duże (25g) o stożkowym kształcie i jednolitym czerwonym kolorze.  Cechuje je długi okres trwałości. Smak nie tak dobry jak u Alby, ale owoce cechuje większa trwałość w obrocie oraz bardziej rozciągnięty w czasie zbiór.

FragolAurea ma tendencję do obfitego plonowania. Owoce nie są szczególnie wyróżniane pod względem smaku, ale można je bez problemu przetrzymać na roślinach. Największą zaletą tej nowej odmiany jest na pewno trwałość owoców w obrocie towarowym.


ODMIANY POWTARZAJĄCE

SELVA

Truskawka powtarzająca owocowanie (czerwiec a później siepień do przymrozków). Odznacza się umiarkowanie silnym wzrostem roślin, które mają dość luźny pokrój. Wydaje podobnej wielkości plon w okresie wiosennym, jak i w okresie letnio - jesiennym. Jej owoce są bardzo atrakcyjne, letnio - jesienne plonowanie może być wydatnie zwiększone i przyspieszone wskutek usunięcia kwiatów w okresie wiosennym. Owoce są duże, niektóre nawet bardzo duże, niezbyt regularne w kształcie. Barwa skórki jasnoczerwona do pomarańczowej, z silnym połyskiem, niekiedy na wierzchołkach owocu jaśniejsza. Smak przeciętny. Dobrze znosi długotrwały transport i przetrzymywanie w warunkach pokojowych. Owoce w niewielkim stopniu porażane szarą pleśnią, rośliny mało podatne na choroby systemu korzeniowego. Łatwo przemarza - zimą należy je okryć słomą lub włókniną. Wymaga dużego nawożenia, wilgotnej gleby i oprysków przeciwko zmiennikom w letnio - jesiennym owocowaniu.